Krása! Společné setkání.
Pane vrchní, ať to frčí!
I ženy chtějí stačit mužům...
Ale do basketu si kecat od bab nedáme!

Sezónu 1984/1985 jsme úspěšně zakončili a novou prakticky začali tentokráte dříve a to 10. výročím existence oddílu (založen v roce 1975). Pro toto "kulaté výročí" jsme uspořádali turnaj a potom oddílovou schůzku, tentokráte s manželkami. Fotografie jasně ukazuje, že se nás sešlo dosti, (mimo jiné i nehrající Kočnar a Prošek), naopak při turnaji chyběli z kádru Stern a Procházka. Oba se však večerních oslav, jak dokládají fotografie, již plně účastnili. Turnaje se zúčastnili zdatní soupeři ČZ Strakonice "B" a kolektiv z Prachatic. My jsme postavili dvě mužstva, Šumavan "A" hrál ve složení: Krejčí, Kotlán, Kudláč, Moulík, Prošek a Kočnar. Družstvo "B" hrálo ve složení: Černý, Kalous, Komrska, Předota, Heřta a Čermák. Hrálo se na 2x 10 minut a vítězem turnaje se stalo silné mužstvo ze Strakonic, náš tradiční soupeř z KP.

VÝSLEDKY:
ČZ "B" - Šumavan "A" 43:25 (19:11)
Střelci: Kotlán 13, Krejčí 4, Moulík 4, Prošek 2, Kudláč 2.
Šumavan "B" - Prachatice 48:22 (18:12)
Střelci: Předota 16, Kalous 14, Heřta 8, Černý 6, Čermák 2, Komrska 2.
ČZ "B" - Šumavan "B" 34:17 (15:8)
Střelci: Předota 6, Heřta 4, Čermák 3, Černý 2, Komrska 2.
Šumavan "A" - Prachatice 42:23 (15:8)
Střelci: Kotlán 16, Krejčí 14, Kočnar 6, Moulík 4, Prošek 2.
ČZ "B" - Prachatice 42:20 (28:10)
Šumavan "A" - Šumavan "B" se nehrálo!

Hezký a zajímavý turnaj, důstojná oslava desetiletí vimperského basketbalu a ještě hezčí posezení, které tradičně končilo až druhý den v ranních hodinách.
Krajské soutěže se pro sezónu 1985/1986 zúčastní celkem 10 mužstev - stejně jako loni. Soutěž opustili VTJ Planá "B" (zrušena), Jiskra Bechyně a ČZ Strakonice "A" (postoupili do II.ligy). Naopak jsou novými členy ZVVZ Milevsko, Humpolec "A" a Lokomotiva Tábor. Krajské soutěže se tedy účastní těchto 10 mužstev: Jitex Písek, Jiskra Humpolec "A" a "B", Spartak Pelhřimov, KIN České Budějovice, ČZ Strakonice "B", Slovan Jindřichův Hradec, ZVVZ Milevsko, Lokomotiva Tábor a Šumavan Vimperk).
Družstvo Šumavanu stabilizovalo kádr a zejména základní hrací pětku. Cílem bylo dosáhnout více vítězství a lepšího umístění oproti sezóně 1984/85. O tomto svědčila tréninková morálka a přístup jednotlivců. Minimálně tréninků se zúčastnili Moulík (onemocnění), Procházka (služby) a Tlustý. Výpadky měli Kudláč a ve druhé části i Kalous. Ostatní chodili pravidelněji.
Zkvalitnila se i práce a činnost oddílu, zejména práce s mladými, brigádnická činnost a neustále byla obměňována nástěnka. Skutečně všichni se zapojili, o čemž svědčí i červnová brigádnická činnost - meliorační práce.
Před zahájením mistrovské soutěže jsme sehráli 23. října 1985 přátelské utkání s družstvem JČDZ Vodňany, které hraje "budějovický" přebor, takže nešlo o žádného slabého soupeře.

ŠUMAVAN VIMPERK - JČDZ VODŇANY 78 : 54 (40 : 25)
Od začátku se domácí těžko prosazovali proti vcelku dobré obraně. Výpadek hostujícího mužstva tři minuty před koncem stanovil konečný výsledek. Byla to vcelku dobrá příprava před mistrovskými zápasy, která nám ukázala mnoho slabin, zejména špatnou střelbu z dálky. Nebyl vstřelen ani jediný trojbodový koš, kterým by mohlo skóre v mistrovské soutěži rychleji přibývat.
Střelci: Stern 22, Předota 14, Černý 10, Kalous 10, Heřta 8, Komrska 4, Krejčí 4, Kotlán 4, Kudláč 2.

Černý Jaromír Moulík Jan
Tlustý, Předota-5, Kotlán-15, Stern-13, Komrska-7, Kalous-14, Krejčí-10, Černý-12

CHYBY ZAPLACENÉ PROHROU
ŠUMAVAN VIMPERK - ČZ STRAKONICE B 58:77 (26:45)

Pro premiéru tradičně silný soupeř ze Strakonic. Výsledek odpovídá předvedené hře, kde zejména u domácích vše neklapalo tak, jak naznačovala příprava. Rozhodl první poločas, kdy od 13. minuty se skóre jednoznačně začalo vyvíjet ve prospěch ČZ Strakonice B. Druhým vyrovnaným poločasem (32:32) domácí naznačili své ambice, přesto se loňský výkon proti "zbrojovce" neopakoval.
Střelci: Stern 23, Komrska 8, Krejčí 6, Moulík 5, Předota 4, Černý 4, Kotlán 3, Heřta 3(1), Kudláč 2.

NEŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA
ŠUMAVAN VIMPERK - KIN ČESKÉ BUDĚJOVICE 59:78 (29:51)

Utkání mělo stejný průběh jako naše premiéra se Strakonicemi. Soupeř byl v 1.poločase jasně lepším mužstvem. KIN nám začal opět od 13.minuty utíkat a poločas signalizoval první debakl. Nestalo se tak, domácí nakonec druhý poločas vyhráli 30:27 a nakonec uhráli docela solidní výsledek. Druhý poločas opět ukázal, že Šumavan může být nebezpečným soupeřem pro každého.
Střelci: Kotlán 15(1), Stern 14, Komrska 13, Kudláč 5, Krejčí 4, Heřta 4, Kalous 4.

DRAMA ZA JEDEN BOD
ŠUMAVAN VIMPERK - SLOVAN J.HRADEC 60:68 (26:36)

Opět rozhodl první poločas. Šumavan je musí zlepšit, aby nemusel neustále dotahovat náskok soupeře. Tentokráte domácím utekl hned začátek utkání a v 9.minutě už prohrával 6:19. Poté se hra vyrovnala, místy měl Šumavan i navrch, pomalu stahoval náskok, ale skóre již neobrátil.
Střelci: Stern 21, Komrska 12, Krejčí 11, Kotlán 5, Kudláč 4, Kalous 3(1), Tlustý 2, Heřta 2.

VÍTĚZSTVÍ ZKUŠENOSTI
JITEX PÍSEK - ŠUMAVAN VIMPERK 99:62 (47:32)

Od začátku utkání měl domácí Jitex navrch a neustále si udržoval převahu a zvyšoval svůj náskok. Skóre tak utěšeně narůstalo a zastavilo se až těsně pod kýženou "stovkou". Šumavan hrál nepřesně a za loňským dramatem zůstal svým výkonem daleko. Bylo znát, že nehrál Pepík Stern.
Střelci: Komrska 21, Krejčí 16, Předota 12(1), Heřta 6, Kotlán 5(1), Černý 2.

PŘEDVÉST VÝKON V DANOU CHVÍLI
ŠUMAVAN VIMPERK - LOKOMOTIVA TÁBOR 74:68 (37:43)

První vítězství v této sezóně a to po velmi dobrém a taktickém výkonu. Rozhodl druhý poločas. Hráčem číslo 1 byl Jindra Kotlán, který ve druhé půli vstřelil 5 (!!) trojek. Pepa Stern úplně "vymazal" táborského pivota Štěpána, který neunesl zápas a Pepíka v závěru hrubě fauloval. Jinak všichni podali dobrý výkon, což ve výsledku učinilo historické vítězství nad Lokotkou.
Střelci: Krejčí 24(2), Kotlán 15(5), Stern 14, Černý 8, Komrska 6, Předota 5, Kalous 2.

SPOKOJENOST POUZE POLOVIČNÍ
ŠUMAVAN VIMPERK - SPARTAK PELHŘIMOV 75:90 (42:44)

Domácí začali velice slibně a vývoj prvního poločasu naznačoval podobný průběh jako proti Lokomotivě Tábor. Do 15.minuty domácí přesvědčivě vedli a byli lepším mužstvem (34:26). V 16.minutě 12ti-bodová šňůra hostů obrátila stav a během sedmi minut ve II.poločase hosté stanovili, jak asi zápas dopadne.
Střelci: Stern 16, Krejčí 16(2), Komrska 15, Předota 9, Černý 6, Kudláč 6, Kotlán 5(1), Kalous 2.

SMUTNÉ OČI
JISKRA HUMPOLEC A - ŠUMAVAN VIMPERK 115:62 (57:22)

Největší favorit soutěže předvedl precizní hru zejména v prvním poločase a po zásluze tak vyhrál. Šumavan se nedokázal prosadit. Důrazná obrana, přesná střelba a rychlost - to bylo to, co hostům chybělo a co určilo konečný výsledek - nelze říct jinak, než DEBAKL!
Střelci: Stern 22, Komrska 10, Předota 9, Černý 6, Kotlán 5(1), Krejčí 4, Heřta 4, Kudláč 2.

S BOJOVNOSTÍ NEJDÁL DOJDEŠ!
JISKRA HUMPOLEC B - ŠUMAVAN VIMPERK 64:85 (25:36)

Druhé a zasloužené vítězství v soutěži. Od 6.minuty byli hosté lepší a skóre narůstalo. Velmi dobře zahrál Stern a Kotlán. Tradičně byl dobrý i Krejčí, i střelecky. Šumavan zahrál dobře a zaslouženě si odvezl oba body. Družstvo soupeře tvořili hráči, kteří v minulých letech byli oporou Humpolce pro mistrovské soutěže KP.
Střelci: Stern 24, Krejčí 22(1), Kotlán 17(3), Předota 10, Komrska 8, Černý 2, Kalous 2.

ZVVZ MILEVSKO - ŠUMAVAN VIMPERK 73:67 (34:25)

Do Milevska, mužstva jenž po první části soutěže obsazovalo poslední místo, se jelo vyhrát. Doma zůstali Stern, Předota, Kalous a Kudláč. Od samého začátku domácí vedli a určovali tempo a průběh zápasu, takže ani zlepšená hra ve druhém poločase již výsledek nezachránila. Zbytečná prohra, neboť v Milevsku vyhrál i Humpolec B.
Střelci: Komrska 19, Krejčí 16, Tlustý 14, Kotlán 10, Černý 6, Heřta 2.

BYLO TOHO NĚJAK PŘÍLIŠ...
ČZ STRAKONICE B - ŠUMAVAN VIMPERK 101:41 (50:21)

Zbrojovka zahrála jako z partesu, naopak Šumavan hrál velice slabě po oba poločasy. Utkání mělo jednostranný průběh. S aktivní činností se rozloučil v dresu ČZ dlouholetý hráč a opora Láďa Pauch st. (kolem 50 let), který v tomto utkání patřil mezi nejlepší hráče.
Střelci: Komrska 12, Předota 12, Krejčí 6, Heřta 6, Kotlán 3(1), Moulík 2.

NEJVĚTŠÍ SLABINA - STŘELBA!
SLOVAN J.HRADEC - ŠUMAVAN VIMPERK 91:47 (44:20)

Zápas podobný jako ve Strakonicích. Domácí byli jasně lepší po celý zápas, takže body narůstaly rovnoměrně na konto Šumavanu. Konečný výsledek nakonec byl nepatrně lepší, ale ta střelba!
Střelci: Krejčí 17(1), Komrska 14, Předota 9, Černý 3(1), Heřta 2, Kudláč 2.

FAVORIT NECHTĚL PROHRÁT
KIN ČESKÉ BUDĚJOVICE - ŠUMAVAN VIMPERK 112:74 (51:41)

Tentokrát, i když výsledek je jednoznačný ve prospěch KINu, zahrál Šumavan dobře. Zejména v 1.poločase byl domácím vyrovnaným soupeřem, což pro Šumavan tradicí v Českých Budějovicích nebývalo. VE II.poločase však domácí více přitlačili, takže se již na skóre tolik nekoukalo a byla z toho kýžená stovka na kontě Šumavanu.
Střelci: Krejčí 20(1), Komrska 16, Černý 11(1), Předota 10, Heřta 9, Kotlán 6, Kudláč 2.

Jindra Kotlán ve žhavé diskusi nad zápisem ze zápasu.

ROZDÍLNÉ POLOČASY
ŠUMAVAN VIMPERK - JITEX PÍSEK 64:80 (27:34)

Domácí až do 5.minuty II.poločasu drželi s favorizovaným Jitexem krok a nepatrně prohrávali. Potom se projevila větší zkušenost hostujícího týmu, kdy domácí neuhlídali píseckého pivota Košťála a jasně prohráli. Přesto je na místě určitá spokojenost a náznak zlepšení.
Střelci: Stern 24, Předota 11, Heřta 10, Krejčí 9, Komrska 5, Kotlán 3(1), Kudláč 2.

SRDCE NA LAVIČCE PULSUJE RYCHLEJI
ŠUMAVAN VIMPERK - ZVVZ MILEVSKO 106:62 (45:24)

Historické vítězství! - neboť konečně Šumavan nastřílel soupeři kýžené "KILO-100"! Velice dobře zahrál Toník Krejčí, který střílel snad ze všech pozic. Domácí byli jasně lepší a tak oplatili ZVVZ zbytečnou prohru z jejich palubovky. U domácích zahráli všichni dobře, střelecky se dařilo i Láďovi Předotovi a Honzovi Heřtovi.
Střelci: Krejčí 35(4), Stern 21, Předota 19, Heřta 14, Komrska 7, Kudláč 4, Černý 2, Kotlán 2.

POD PELHŘIMOVSKÝMI KOŠI
SPARTAK PELHŘIMOV - ŠUMAVAN VIMPERK 83:67 (44:26)

V I.poločase byli domácí lepší, čímž získali rozhodující náskok. Šumavan zahrál dobře proti mužstvu, které je třetí v tabulce. Zejména ve II.poločase, kdy náskok domácích stáhnul až na 8 bodů. Tentokráte nebyla spokojenost pouze s rozhodčími (Janák, Fučík), kteří dosti ovlivňovali hru ve prospěch domácích hráčů.
Střelci: Krejčí 18, Stern 18, Komrska 17, Kotlán 9(2), Heřta 4, Kudláč 1.

ZCHLADILI SI ŽÁHU
LOKOMOTIVA TÁBOR - ŠUMAVAN VIMPERK 98:52 (54:23)

Do 12.minuty to bylo vyrovnané utkání. Potom začalo existovat jenom jedno mužstvo a to mužstvo Lokomotivy. Šumavanu se potom už nic nedařilo a zaslouženě vysoko prohrál. Lokomotivě se tak povedla odveta i s úroky!
Střelci: Stern 21, Komrska 11, Krejčí 10, Heřta 5, Kotlán 3, Kudláč 2.

SPOKOJENOST? ANO!
ŠUMAVAN VIMPERK - JISKRA HUMPOLEC B 97:64 (51:34)

Další vítězství domácích a opět byla na spadnutí "1OO". Domácí zahráli velice dobře, jakož i dobře stříleli. Pěti trojkami se zaskvěl Míra Černý. Pro onemocnění skoro nehrál Tonda Krejčí. Dobrý výkon a z toho plynoucí dobrý výsledek. A pojištění osmého místa v tabulce.
Střelci: Stern 22, Černý 21(5), Heřta 17, Komrska 13, Předota 12, Kalous 6, Moulík 6.

TEČKA ZA SEZÓNOU
ŠUMAVAN VIMPERK - JISKRA HUMPOLEC A 73:99 (35:47)

Skoro celý 1.poločas byl Šumavan letošnímu vítězi KP rovnocenným soupeřem. Necelé dvě minuty před koncem první půle byl stav 34:37. Ve druhém poločase po osobní obraně získal Humpolec rozhodující náskok. Šumavan zahrál přes prohru dobře. Včera na "100" nedosáhl Šumavan, dnes se to naštěstí nepodařilo A-čku Humpolce.
Střelci: Stern 20, Předota 14, Černý 12(2), Heřta 9, Komrska 8, Kudláč 6, Krejčí 2, Kalous 2.

Konečná tabulka ročníku 1985/1986
1. Jiskra Humpolec A 16 2 1635:1278 34 b.
2. ČZ Strakonice B 14 4 1458:1062 32 b.
3. Spartak Pelhřimov 13 5 1344:1187 31 b.
4. KIN České Budějovice 11 7 1344:1090 29 b.
5. Slovan J.Hradec 11 7 1316:1245 29 b.
6. Jitex Písek 9 9 1294:1308 27 b.
7. Lokomotiva Tábor 8 10 1297:1277 25 b.
8. Šumavan Vimperk 4 14 1223:1522 22 b.
9. Jiskra Humpolec B 2 16 1052:1581 20 b.

Hodnocení sezóny:

Družstvo se umístilo na 8. místě, čímž splnilo svůj cíl a proti loňsku nastřílelo o 80 bodů více. Napomohly tomu i nová pravidla, zejména započítávání trojkových košů, kterých v sezóně Šumavan nastřílel celkem 41. Družstvo Šumavanu z 18 zápasů vyhrálo 4, zbytečná porážka od ZVVZ Milevsko a vyrovnané utkání doma se Slovanem Jindřichův Hradec a venku v Pelhřimově, odsunuly Šumavan ze silného středu tabulky. Průměrně jsme soupeřům nastříleli 67,94 bodů a obdrželi jsme 84,55 bodů na zápas.

DESETILETÉ BILANCOVÁNÍ:
Ročník Umístění Výh./proh. Skóre Body
 1.roč. 1976/77 8./(z 11) 7 - 13 1203:1646 27 b.
 2.roč. 1977/78 7./(z 11) 8 - 12 1375:1546 28 b.
 3.roč. 1978/79 8./(z 13) 10 - 14 1703:1791 34 b.
 4.roč. 1979/80 10./(z 11) 3 - 17 1384:1794 23 b.
 5.roč. 1980/81 nehrál
 6.roč. 1981/82 9./(z 9) 1 - 15 962:1547 17 b.
 7.roč. 1982/83 8./(z 8) 1 - 13 880:1312 15 b.
 8.roč. 1983/84 10./(z 10) 1 - 17 1204:1665 19 b.
 9.roč. 1984/85 9./(z 10) 3 - 15 1143:1529 21 b.
10.roč. 1985/86 8./(z 10) 4 - 14 1223:1522 22 b.
CELKEM   38 - 130 11077:14352 206 b.

Hodnocení 10 sezón:

Průměr bodů na zápas: 65,93 jsme dali a 85,43 jsme obdrželi.
Všech 10 sezón se zúčastnili: Antonín Krejčí, Petr Komrska, Jaromír Černý, Václav Kalous, Jan Moulík a Bohuslav Procházka.
10.000 mistrovský koš vsítil dne 10.11.1985 při zápase Šumavan Vimperk - Slovan Jindřichův Hradec ve 2. minutě II. poločasu Stern Josef a upravil tak stav na 30:38 (byl to 29. bod zápasu).