NAČÍNÁME DRUHOU DESÍTKU

Sezóna 1986/1987 bude náročná, neboť se oproti minulému roku zvýšil počet mužstev o dvě a tím se zvýší i počet zápasů. Mimo to došlo ke změně soutěžního řádu, kdy po skončení základní části, kde se hraje každý s každým, proběhne nadstavbová část. V ní se týmy rozdělí do třech skupin (1.-4., 5.-7. a 8.-10.), ve kterých se bude začínat s bonusem (1 až 3 body), podle umístění v základní části každý s každým o konečné umístění a postup do ligy.
Sezóna skončila výroční schůzkou, ze které jsou i barevné fotografie. Tato tradičně byla se ženami a byla zaměřena nejenom k posouzení situace oddílu, ale i možností sehrát v sezóně 1987/88 první mezinárodní utkání oddílu a to s rakouským mužstvem ze Steyru. Velmi dobře byla hodnocena práce s mládeží. Žáci tradičně hráli svojí KP mistrovskou soutěž a mimo to byl opět uskutečněn turistický putovní vodácký tábor vedený Petrem Komrskou, Mírou Černým a Honzou Heřtou. Hlavním úkolem pro další sezónu zůstává se dobře umístit v mistrovské soutěži a nezaznamenat stagnaci ani ve hře ani ve výsledcích. Připravit se dobře na první mezinárodní utkání a to jak po stránce herní a organizátorské, tak zejména po stránce finanční. Tento úkol je třeba rozdělit mezi všechny členy.
Po stránce hospodářské si vedlo mužstvo dobře, zejména příjmy byly kryty brigádou z léta 1986. Družstvo chodilo na čištění stok a melioračních toků v okolí Vimperka, čímž si značně zlepšilo finanční situaci a i náhled ze strany TJ Šumavan Vimperk.
Krajské soutěže se pro sezónu 1986/1987 zúčastní celkem 12 mužstev - o dvě více než loni. Soutěž opustila Jiskra Humpolec "A" i "B", (postoupila do II.ligy). Naopak jsou novými členy JIP Větřní, VTJ Planá "B" a Spartak Kaplice a Jiskra Bechyně. Krajské soutěže se tedy účastní těchto 12 mužstev:Jitex Písek, Spartak Pelhřimov, KIN České Budějovice, ČZ Strakonice, Slovan Jindřichův Hradec, ZVVZ Milevsko, Lokomotiva Tábor, VTJ Planá "B", JIP Větřní, Spartak Kaplice, Jiskra Bechyně aŠumavan Vimperk).
Stabilizace základního kádru Šumavanu a základní hrací pětky je téměř absolutní, neboť se nic od loňského roku nezměnilo. Na druhou stranu je třeba říci, že nikdo nový nepřibyl, a že mužstvo stárne. Cílem je dosáhnout více vítězství a lepšího umístění oproti sezóně 1985/86.

POTVRZENÍ PŘEDPOKLADŮ

ŠUMAVAN VIMPERK - ČZ STRAKONICE 37:97 (22:47)

Největší favorit soutěže se ve Vimperku představil v tom nejlepším světle. Domácí mu nebyli rovnocenným soupeřem po celé utkání. Těší pouze, že hned v prvním utkání sezóny Šumavan neobdržel "100".
Střelci: Krejčí 12, Tlustý 8, Předota 7, Černý 3(1 trojka), Kudláč 3, Kotlán 2, Kalous 2.

I když jsme prohráli, byl to těžký boj. Že jo, Libore?

OTUPILI JENOM NÁSTUP
JIP VĚTŘNÍ - ŠUMAVAN VIMPERK 98:79 (46:35)

Do 5.minuty byl stav vyrovnaný, potom ve čtyřminutové šňůře se domácí odpoutali od Šumavanu na rozdíl 14 bodů, což bylo pro další průběh utkání rozhodující. Jindra Kotlán dal za poločas dvě trojky, ale to nestačilo na rozehrávače soupeře Vlka, který jich dal celkem šest za celé utkání.
Střelci: Stern 20, Kotlán 18(2), Předota 11, Černý 10, Komrska 10, Kudláč 6, Kalous 4.

NEKAPITULOVALI - VYHRÁLI!
SPARTAK KAPLICE - ŠUMAVAN VIMPERK 95:98 (53:44)

Velmi dramatické utkání s nováčkem soutěže. Soupeř překvapil rychlou hrou, ale bez zkušeností, na což v závěru doplatil. V 10.minutě prohrával Šumavan 17:33 a vypadalo to na debakl. Od této minuty se začal postupně rozehrávat Pepa Stern a rozdíl se začal ztenčovat. V 5.minutě II.poločasu byl již stav 59:60 pro domácí a to zásluhou trojky Mirka Černého, který v průběhu 13.minuty dalšími třemi trojkami dostal Šumavan prvně do vedení 83:82. Ještě v 18.minutě byl stav 92:95 pro domácí, ale konec zařídil nejlepší hráč na hřišti Pepík Stern.
Střelci: Stern 34, Černý 27(4), Předota 23(1), Komrska 6, Kotlán 5(1), Kudláč 3.

VÍTĚZNÉ TRÁPENÍ
ŠUMAVAN VIMPERK - ZVVZ MILEVSKO 64:58 (31:27)

Tento zápas se domácím nepovedl, neboť soupeř dle teoretických předpokladů měl patřit k nejslabším mužstvům soutěže. Potvrdilo se tradiční pravidlo, že se slabším soupeřem padá i výkon Šumavanu. Proto po celý zápas dramatické střetnutí a škoda I.poločasu, kdy domácí v 11.minutě vedli 26:14 a během dalších dvou minut nechali soupeře dotáhnout. Ten potom dokonce v 13.minutě II.poločasu otočil skóre ve svůj prospěch a to na 50:49. V závěru opět kraloval pod oběma koši Pepík Stern a svými 10 body přispěl k těsné výhře domácích. Potěšení může být jen ze získaných bodů do tabulky.
Střelci: Stern 20, Černý 13(1), Heřta 8, Krejčí 7, Kudláč 6, Kalous 6, Komrska 2, Předota 2.

ZÁLEŽITOST CELÉHO KOLEKTIVU
ŠUMAVAN VIMPERK - JITEX PÍSEK 86:81 (37:41)

Historické vítězství nad Jitexem, výborný zápas a zejména pak II.poločas. Soupeř začal ve velkém stylu a ve 4. minutě vedl 10:2, v 9.minutě 21:12 a tak pokračoval skoro po celý zápas. Ještě 3.minuty před koncem prohrávali domácí trojkou Slava 72:81!!! Ale fantastickým závěrem nastříleli šokovanému soupeři 14 bodů za sebou a zápas tak vyhráli. Všichni zahráli velmi dobře, vynikající byli Stern, Černý, Komrska a Krejčí na rozehrávce, i když tentokráte nebodoval.
Střelci: Stern 27, Černý 21(5), Komrska 15, Předota 12, Kudláč 7, Heřta 4.

OBOUSTRANNÁ SPOKOJENOST
VTJ PLANÁ B - ŠUMAVAN VIMPERK 98:79 (52:38)

Soupeř se třemi pendly z "A" mužstva, dobrou hrou a s herní vyzrálostí byl favoritem, což následné utkání plně potvrdilo. Přesto Šumavan nezklamal a zahrál dobře. Opíral se již tradičně o dobrý výkon Sterna, jenom škoda, že neměl na rozehrávce Tondu. Šumavan opět střílel trojky a to zásluhou Míry Černého a Jindry Kotlána. Dobře zahrál i Láďa Předota.
Střelci: Stern 27, Předota 18, Kotlán 12(2), Černý 7(1), Komrska 7, Heřta 6, Moulík 2.

JAKO NOC A DEN ...
KIN Č.BUDĚJOVICE - ŠUMAVAN VIMPERK 95:58 (43:18)

Tentokrát Šumavan nestačil a vysoko prohrál. Nehrál Stern a I.poločas byl jednostrannou záležitostí domácích, i když začátek byl výborný - 6.minuta a stav 4:8 pro hosty! Teprve v průběhu druhé půle se hra Šumavanu zlepšila. Šumavan ve II.poločase nastřílel 40 bodů a zmírnil tak krutý debakl, který mu hrozil.
Střelci: Předota 17(1), Heřta 14(1), Moulík 8, Černý 6(1), Kotlán 6, Komrska 5, Kalous 2.

DESETIMINUTOVÝ URAGÁN
LOKOMOTIVA TÁBOR - ŠUMAVAN VIMPERK 89:64 (60:31)

Šumavanu opět nevyšel začátek utkání, v 9.minutě prohrával 4:26, a zápas tak jako v Budějovicích hrozil debaklem, což potvrzovalo 60 bodů domácích za první poločas. Potom se však hra vyrovnala, Šumavan již nebyl tak bezradný a druhý poločas dokonce vyhrál. Proto je konečný výsledek tak přijatelný.
Střelci: Stern 20, Krejčí 12, Kudláč 7, Komrska 6, Kalous 6, Heřta 6, Černý 5(1), Kotlán 2.

AKTIVITA PLACENÁ BODY
JISKRA BECHYNĚ - ŠUMAVAN VIMPERK 65:70 (33:29)

První vítězství v Bechyni a to nad soupeřem, který pravděpodobně skončí na posledním místě letošního ročníku KP. Přesto se Šumavan tradičně trápil po celý I.poločas i když mu tentokrát začátek vyšel - 4.minuta 9:5, 13.minuta 24:19 pro Šumavan. Teprve od 10.minuty II.poločasu se dostal do vedení a toto udržoval taktickou hrou až do konce.
Střelci: Stern 28, Kotlán 12(2), Komrska 10, Černý 9(1), Krejčí 6, Kudláč 3, Tlustý 2.

PYKALI ZA NAIVITU
ŠUMAVAN VIMPERK - SLOVAN J.HRADEC 64:82 (31:38)

Špatný zápas ze strany domácích, kteří měli na výhru. Špatně určenou taktikou, zejména ve II.poločase, vyznělo vítězství jasně pro hosty. Ještě v 19.minutě I.poločasu byl stav 29:31 a ještě v polovině druhé půle prohrávali domácí 49:51. Potom však přišla 12-ti bodová šňůra hostů a o výsledku zápasu bylo rozhodnuto.
Střelci: Stern 26, Krejčí 14, Komrska 8, Kudláč 6, Kotlán 4, Černý 3(1), Heřta 3.

PUTNA PLNÁ RADOSTÍ
ŠUMAVAN VIMPERK - SPARTAK PELHŘIMOV 78:65 (44:27)

Po zbytečné prohře s Hradcem se Šumavan vypnul opět k velkému výkonu. Tentokrát na lavičce seděl Kalous coby "kouč". První poločas byl jasnou záležitostí domácích a hosté, kteří v soutěži hráli na 2.místě skutečně nestačili. Škoda, že Šumavan hrál druhý poločas na údržbu, jinak vítězství mohlo být vyšší. Šumavan tak zakončil první půlku sezóny 5. vítězstvím, což mu dává dobré vyhlídky na celkové umístění. Pouze prvních pět minut utkání patřilo hostům, kteří vedli 11:5, ale během dalších pěti minut domácí nastříleli 20 bodů, což rozhodlo.
Střelci: Heřta 17, Komrska 17, Černý 16(4), Stern 16, Kotlán 6, Kudláč 4, Krejčí 2.

JASNÉ VÍTĚZSTVÍ
ČZ STRAKONICE - ŠUMAVAN VIMPERK 100:62 (51:26)

Odvetný zápas pro Šumavan s nejlepším celkem soutěže dopadl lépe než doma. Škoda "100" na kontě, která při lepším závěru nemusela být. I.poločas vyzněl jasně pro domácí, ve druhém se hra překvapivě vyrovnala. Překvapivě se neprosadil Pepík Stern, což jistě ovlivnilo ještě lepší výsledek pro Šumavan.
Střelci: Předota 18, Krejčí 12, Komrska 9, Heřta 8, Kotlán 8, Stern 3, Černý 2, Kudláč 2.

VÝHRA O BOD
ŠUMAVAN VIMPERK - SPARTAK KAPLICE 78:77 (32:38)

Odveta pro domácí dopadla hůře, i když body zůstaly i tentokráte doma. První poločas byl značně rozháraný a skóre se neustále střídalo. Ve 4.minutě byl stav 6:9, ale již o 4 minuty později to bylo 20:11, v 15.minutě zase 26:28 pro hosty, kteří i vyhráli první poločas. Teprve v 10.minutě druhé půle zásluhou trojek Mirka Černého se domácí ujali vedení, které si s nejtěsnějším rozdílem udrželi až do konce utkání.
Střelci: Krejčí 28(1), Černý 26(8)!, Stern 8, Předota 6, Komrska 6, Heřta 2, Kudláč 2.

Klasická hláška Pepíka Sternů: ... TY ZHYNULI !

BOJOVNÁ NÁLADA POKRAČUJE
ŠUMAVAN VIMPERK - JIP VĚTŘNÍ 79:75 (39:31)

Odvetné utkání dopadlo pro domácí dobře. Připsali si již sedmé vítězství do soutěže a zejména v prvním poločase hráli dobře. Opět v plném lesku zahrál Tonda, který tentokrát střílel i trojky a to hned 5x! Domácí si po celé utkání udržovali mírný náskok a ani jednou v průběhu celého utkání nepustili soupeře do vedení.
Střelci: Krejčí 35(5), Heřta 14, Černý 12(4), Předota 10, Komrska 6, Kudláč 2.

ZNÁMKA: NEDOSTATEČNĚ!
JITEX PÍSEK - ŠUMAVAN VIMPERK 80:55 (40:26)

Šumavan se sice ve 12.minutě první půle ujal vedení 20:19, ale to bylo vše co domácí hostům povolili. Zbytek utkání již kraloval Jitex, který byl po celé utkání lepším týmem a po zásluze zvítězil.
Střelci: Stern 19, Černý 14(4), Předota 8, Krejčí 7, Komrska 4, Heřta 3.

HRÁLI, KOLIK POTŘEBOVALI?
ŠUMAVAN VIMPERK - KIN Č.BUDĚJOVICE 69:87 (31:45)

Domácí začali zápas dvěma trojkami Mirka, ale potom již kralovali hosté. Ještě do 11.minuty byl stav utkání vyrovnaný 23:24, ale potom si Budějovice neustále připisovali rozdíl ve skóre na svojí stranu.
Střelci: Černý 20(6), Krejčí 19(1), Předota 13, Komrska 10, Stern 7.

MÍSTO VÍTĚZSTVÍ - PÁD
ZVVZ MILEVSKO - ŠUMAVAN VIMPERK 62:57 (35:25)

Prohra, která se nečekala. Špatná hra + podceněný soupeř. Tato prohra pravděpodobně zkomplikuje Šumavanu účast v první sedmičce. V 7.minutě II.poločasu sice Šumavan otočil skóre ve svůj prospěch 40:39, ale v následující pětiminutovce opět stagnoval a soupeř otočil na 40:52 a rozhodl o utkání!
Střelci: Stern 20, Černý 14(4), Krejčí 12(1), Komrska 4, Předota 3.

ZÁVĚR PODLE NAŠICH PŘEDSTAV
ŠUMAVAN VIMPERK - VTJ PLANÁ B 69:68 (34:36)

Opět zápas vysoké úrovně a dobré hry ze strany domácích. Hosté sice vedli od začátku zápasu, ale domácí poprvé otočili ve 4.minutě druhé půle na 43:41, aby však v zápětí opět prohrávali. Ještě minutu před koncem prohrávali domácí 63:68, ale odvážnou trojkou Kalouse a další trojkou v poslední vteřině zápasu z rukou Ládi Předotů, obrátili stav utkání v nejtěsnější, ale zasloužené vítězství. Tentokrát hostům nepomohli ani tři pendlové z "A" mužstva a domácí se tak mohli radovat.
Střelci: Předota 16(2), Komrska 15, Heřta 13, Krejčí 13, Kalous 8(2), Kudláč 4.

JAK OTOČIT SKÓRE
ŠUMAVAN VIMPERK - JISKRA BECHYNĚ 82:76 (34:34)

Vítězství nad nejslabším celkem soutěže bylo samozřejmostí, ale opět bylo s těžkostmi. Začátek i konec I.poločasu vyšel lépe Bechyni a tak skóre zůstalo vyrovnané. Do 11.minuty II.poločasu byli jasně lepší domácí 66:51, ale potom opět přišel útlum a stagnace a v 15.minutě byl stav pouze 68:66.
Střelci: Stern 27, Krejčí 17(1), Černý 9(3), Předota 9, Komrska 7, Kudláč 6, Heřta 5, Kalous 2.

NEUVĚŘITELNÁ LEKCE
ŠUMAVAN VIMPERK - LOKO TÁBOR 43:79 (22:36)

Loňský zápas z domácího prostředí se neopakoval. Šumavan podal podprůměrný výkon a nastřílel velmi málo bodů. S takovým počtem vstřelených košů se nedá vyhrávat a tak zápas jednoznačně vyzněl pro Lokomotivu a pro domácí zůstalo zklamání.
Střelci: Černý 15(1), Komrska 13, Předota 11(1), Stern 10, Krejčí 2, Heřta 2.

PŘÍLIŠ MNOHO RESPEKTU
SPARTAK PELHŘIMOV - ŠUMAVAN VIMPERK 80:65 (45:35)

Domácí byli od začátku lepším týmem. Šumavan dorazil pouze v 5 hráčích, přesto zahrál dobře a zejména v II.poločase byl třetímu týmu krajské soutěže vyrovnaným partnerem.
Střelci: Krejčí 18(3), Komrska 14, Heřta 12, Černý 11(2), Stern 10.

JEN V PRVNÍM POLOČASE
SLOVAN J.HRADEC - ŠUMAVAN VIMPERK 69:63 (30:38)

Poslední možnost Šumavanu, jek se případným vítězstvím dostat na sedmou příčku soutěže a tím hrát ve skupině o 5. až 7. místo v nadstavbové části. I.poločas byl ze strany Šumavanu velmi dobrý, zejména od 16.minuty, kdy Šumavan otočil z 25:30 dobrou hrou a dvěma trojkami Míry Černýho na 38:30. Škoda, že ve II.poločase "výjezdní pětce" došly síly a již soupeři nestačila. Proto vyznělo posledních deset minut jasně pro domácí. Škoda, že Šumavan odjel ven pouze v 5 hráčích ?!? ... šlo ještě o hodně!
Střelci: Černý 22(6), Krejčí 15, Stern 10, Heřta 10, Komrska 6.

Tabulka ročníku 1986/87 po základní části
1. ČZ Strakonice 22 0 2329:1262 44 b.
2. KIN České Budějovice 17 8 1889:1400 39 b.
3. Spartak Pelhřimov 17 5 1657:1425 39 b.
4. Lokomotiva Tábor 15 7 1718:1509 37 b.
5. Slovan J.Hradec 14 8 1573:1448 36 b.
6. VTJ Planá B 13 9 1886:1773 35 b.
7. Jitex Písek 10 12 1630:1627 32 b.
8. Šumavan Vimperk 9 13 1499:1776 31 b.
9. ZVVZ Milevsko 5 17 1187:1761 27 b.
10. JIP Větřní 4 18 1501:1872 26 b.
11. Spartak Kaplice 4 18 1546:1973 26 b.

S PRÁZDNOU KAPSOU
Větřní: JIP VĚTŘNÍ - ŠUMAVAN VIMPERK 84:72 (40:42)

Šumavan vedl ve 4.minutě 10:0, v 9.minutě již 27:10 a ve 13.minutě 38:24, ale potom nastal obrat a soupeř snížil do konce poločasu na minimální rozdíl jednoho koše. Ve II.poločase ještě Šumavan vedl ve 4.minutě 53:47 ... a to bylo od něj vše. V posledních dvou minutách přidal soupeř ještě šňůru osmi bodů a zaslouženě vyhrál. Turnaje ve Větřní se neúčastnili Krejčí a Stern.
Střelci: Komrska 19, Předota 18, Černý 16(2), Heřta 14, Kalous 5(1).

Větřní: ZVVZ MILEVSKO - ŠUMAVAN VIMPERK 73:57 (33:29)

Šumavan prohrál i druhé nadstavbové utkání a to velice hladce. Ve 12.minutě I.poločasu vedl ještě 17:14, ale potom soupeř vyrovnal a poločas vyhrál. Druhý poločas ZVVZ jasně vyhrálo, když Šumavan nestačil a konec již vypustil...
Střelci: Černý 24(6), Komrska 11, Heřta 9, Předota 6, Kotlán 3(1), Kalous 2, Kudláč 2.

Černý, Krejčí, Komrska nejdříve pořádně rozeberou zápis, pak se poučit, zapít porážku a ... a příště přece VYHRÁT!

ZVRAT V SAMÉM ZÁVĚRU
Milevsko: ZVVZ MILEVSKO - ŠUMAVAN VIMPERK 56:58 (27:30)

Zápas byl po celou dobu vyrovnaný, oba soupeři se neustále střídali ve vedení. Rozhodl lepší závěr hostů. Šumavan již působí unaveným dojmem z náročné sezóny, přesto těsné vítězství mu dává reálnou šanci obsadit 8.příčku v mistrovské soutěži. O tom však musí přesvědčit v domácím turnaji výhrami nad oběma soupeři.
Střelci: Předota 21, Komrska 13, Krejčí 9(1), Heřta 6, Černý 4, Kudláč 3, Kalous 2.

KDE SE STALA CHYBA? ... PROČ?
Milevsko: ŠUMAVAN VIMPERK - JIP VĚTŘNÍ 72:96 (32:41)

Šumavan opět na JIP Větřní nestačil a prohrál daleko snadněji než v předešlém utkání. Vypustil opět závěr utkání, kdy od 12.minuty soupeř nastřílel 32 bodů, kdežto Šumavan pouze 10...?!?
Střelci: Krejčí 19(1), Kotlán 13(3), Černý 10(2), Komrska 10, Kudláč 10, Heřta 4, Předota 4, Procházka 2.

S CHUTÍ AŽ DO KONCE!
Vimperk: ŠUMAVAN VIMPERK - ZVVZ MILEVSKO 60:50 (24:17)

Důležitý zápas a vítězství pro uchování naděje na 8.příčku. Domácí hráli od začátku zápasu opatrně, s výborně zabezpečenou obranou a pokrytím střelce soupeře Chána. Ve druhé půli byl v 8. minutě stav 44:21 a o vítězství tak bylo rozhodnuto. Málo bodů, ale trpělivě uhrané důležité vítězství. Koučoval Vašek Kalous.
Střelci: Černý 12(4), Stern 9, Komrska 8, Heřta 8, Krejčí 7(1), Předota 7, Kudláč 7, Kotlán 2.

AŽ KDYŽ TEKLO DO BOT...
Vimperk: ŠUMAVAN VIMPERK - JIP VĚTŘNÍ 82:58 (45:22)

Utkání pravdy, utkání o 8.místo a pro oba celky vyvrcholení dlouhé sezóny ... pro domácí šance vrátit soupeři nepříjemné porážky z letošní soutěže. Již první poločas ukázal, kdo je lepší. Domácí více jak s maximální snahou již ve I.poločase rozhodli zápas ve svůj prospěch. Ve 12. minutě byl stav 21:7 pro domácí, poločas pak 45:22. Ve druhém si za domácí zahrála celí lavička. Spokojenost s výkonem i s přístupem k zápasu. Opět koučoval Vašek Kalous.
Tímto zápasem skončila namáhavá, ale úspěšná sezóna, ve které Šumavan dosáhl 12 vítězství z 28 zápasů, z toho několik skutečně nečekaných (Jitex Písek, Spartak Pelhřimov, VTJ Planá B,...).
Střelci: Černý 23(5), Krejčí 16, Heřta 13, Kotlán 11(1), Komrska 10, Stern 4, Moulík 4, Předota 1.

Konečná tabulka ročníku 1986/1987
O 1. až 4. místo:
1. ČZ Strakonice 12 0 1216:827 27 b. (+3)
2. KIN České Budějovice 5 7 885:949 19 b. (+2)
3. Lokomotiva Tábor 6 6 871:970 18 b. (0)
4. Spartak Pelhřimov 1 11 815:1041 14 b. (+1)
O 5. až 7. místo:
5. Slovan J.Hradec 3 1 306:290 9 b. (+2)
6. Jitex Písek 3 1 337:303 7 b. (0)
7. VTJ Planá B 0 4 378:368 5 b. (+1)
O 8. až 10. místo:
8. Šumavan Vimperk 3 3 401:417 11 b. (+3)
9. JIP Větřní 4 2 414:413 10 b. (+1)
10. ZVVZ Milevsko 2 4 366:351 9 b. (+2)

Střelci celkem nadst.část body celkem
Josef Stern, MUDr. 13 b. 345 b.
Jaromír Černý, ing. 89 b. (19) 344 b. (77)