NAŠE 12.SEZÓNA

Do sezóny 1988/1989 jsme vstupovali s vědomím, že loňská sezóna byla pro náš basketbalový oddíl vcelku úspěšná. Proto by byl úspěch dosáhnout stejného umístění. V sestavě se objevilo nové jméno, a to Radka Lehečků a stabilně začal trénovat a i hrát Milan Čechů. Koncepce hry stála především na Pepíkovi Sternů, který se však po přestěhování do Prachatic na zápasech moc neobjevoval. Jinak oddíl pacoval tak jako v minulých letech. Je třeba pochválit brigádnickou činnost a hospodaření oddílu. Byly zajištěny veškeré příjmy a jako první oddíl odevzdal TJ Šumavan oddílové a členské příspěvky. Dařila se práce s mládeží. Zde velký kus práce odvedl Tonda Krejčí. Basketbalu se začali věnovat i naši synové jako např. Pavel a Petr Komrskovi, David Procházka, Martin a Mirek Černých, Martin Kalous Toník Krejčí, Jindra a Honzík Moulíkovi. Že by konečně naši nástupci...? Na trénink začali docházet i někteří mladíci, kdy velmi dobře se ukazuje krom Radka i David Žampach. Krajské soutěže se v tomto ročníku zúčastní celkem 11 mužstev - tedy o 1 méně než loni. Za postupující Jiskru Humpolec sestoupilo z ligy družstvo ČZ Strakonice, přibyl oddíl VTJ České Budějovice "B" a ubyla družstva VTJ Planá "B" a "C". Krajské soutěže se tedy účastní těchto 11 mužstev: Jitex Písek, Spartak Pelhřimov, KIN České Budějovice, ČZ Strakonice, Slovan Jindřichův Hradec, Lokomotiva Tábor, VTJ České Budějovice "B", JIP Větřní, Spartak Kaplice, Jiskra Bechyně a Šumavan Vimperk).

ČZ - ZNAČKA KVALITY
ŠUMAVAN VIMPERK - ČZ STRAKONICE 63:100 (32:48)

Úvodní utkání sezóny začalo pro domácí dobře. Prvních šest bodů nastřílel Libor Kudláč, další přidali Honza Heřta a Míra Černý, takže v 10.minutě vedl domácí tým 16:15. Potom se jeden z horkých favoritů vzchopil a do poločasu si zajistil odpovídající náskok. II.poločas jasně vyzněl pro zkušenější a basketbalovější "strakoničáky".
Střelci: Černý 15(3), Heřta 12, Kudláč 10, Předota 10, Krejčí 7, Komrska 7, Moulík 2.

DŮLEŽITÉ BODY Z VENKU
JISKRA BECHYNĚ - ŠUMAVAN VIMPERK 70:79 (39:34)

Pěkné, dramatické a zajímavé utkání. Jiskra prakticky vedla od samého začátku až do 15.minuty druhého poločasu. Pouze mezi 10. a 12. minutou první půle patřilo vedení Šumavanu. Od zmíněné 15.minuty II.poločasu začal úřadovat Pepík Sternů a trojka Míry Černého rozhodly o zaslouženém vítězství. Tak opět Šumavan v Bechyni vyhrál. V tomto utkání dal Šumavan 7 trojek.
Střelci: Stern 22, Předota 11, Krejčí 10(2), Kotlán 9(3), Černý 8(2), Komrska 8, Kudláč 7, Heřta 4.

DOMÁCÍ VSADILI NA ÚTOK
LOKOMOTIVA TÁBOR - ŠUMAVAN VIMPERK 108:71 (59:41)

Utkání dobré útovně, které výsledkem jasně vyznělo pro domácí Lokomotivu, která ve střelbě byla pilnější a zejména přesnější. Šumavanu se nevydařil začátek, v Táboře již tradičně, kdy do 10.minuty nastřílel pouze 14 bodů, zatímco domácí měli na svém kontě již 39 bodů. Potom se střelecky začalo dařit i Šumavanu, který do poločasu nastřílel 41 bodů. Druhá půle již byla jednoznačnou záležitostí domácích. Nehráli Nehráli krejčí, Stern a Láďa Předota.
Střelci: Komrska 24, Černý 18(4), Čech 14, Heřta 7, Kudláč 5, Kotlán 3(1).

OPĚT JSME PŘEMAZALI
ŠUMAVAN VIMPERK - SPARTAK KAPLICE 99:110 (42:53)

Zbytečná prohra domácích po velmi netaktickém výkonu. I když Šumavan nastřílel 99 bodů, na vítězství to bylo málo. Nemyslel na obranu a při rychlosti hráčů Kaplice musel předvídat, že to dobře nedopadne. Škoda ... . Nehráli Černý, Heřta a Předota.
Střelci: Stern 24, Komrska 20, Krejčí 17(3), Kudláč 13, Čech 7, Kotlán 6, Kalous 6, Moulík 6.

V JINÉM RYTMU I NASAZENÍ
ŠUMAVAN VIMPERK - JIP VĚTŘNÍ 61:71 (30:41)

Další zbytečná prohra domácích, opět po nesoustředěném výkonu. O výsledku rozhodl první poločas, který hosté jasně vyráli. Byli důraznější a střelecky drzejší. V 15.minutě vedli již 10:41. (?!?) S těmito družstvy bychom měli doma zskávat body. Proto škoda porážky a ztráty bodů.
Střelci: Černý 20(4), Stern 12, Kudláč 8, Kotlán 7, Komrska 6, Heřta 4, Krejčí 4(1).

NEOMLUVITELNÉ!
JITEX PÍSEK - ŠUMAVAN VIMPERK 134:45 (65:31)!

Šumavan v Písku zcela propadl. Výsledek utkání je katastrofální. Jitex nastoupil s novou rozehrávkou (Hronek, Pavolka) a přímo exceloval. Bylo to utkání na ručník a to jsme ještě nevěděli co nás čeká další den.
Střelci: Komrska 11, Tlustý 8, Heřta 8, Kudláč 6, Černý 4(1), Kotlán 3(1), Moulík 3, Procházka 2.

ŠPATNÝ VTIP!
VTJ Č.BUDĚJOVICE "B" - ŠUMAVAN VIMPERK 134:34 (70:15) !!

Jestli se Šumavanu utkání v Písku nepovedlo, tak v Českých Budějovicích propadlo úplně. Domácí vyhráli 100bodovým rozdílem a Šumavan se svou hrou a předvedeným výkonem vracel ke svým začátkům ... Jinak bez komentáře.
Pozn. Skóre z tohoto víkendu 268:79 pro naše soupeře. Otázka proč se nepřistoupilo k vyfaulování. Výsledek bude strašit ještě po letech ...
Střelci: Předota 14, Komrska 11, Heřta 10, Kalous 4, Moulík 2, Černý 2, Kotlán 2.

O BODY POD BEZEDNÝMI KOŠI
KIN Č.BUDĚJOVICE - ŠUMAVAN VIMPERK 119:63 (58:43)

Šumavan pokračoval v nepřesvědčivých výkonech z minulých zápasů. Na hře je znát, že nejezdí Pepík Stern a že už pátý zápas absentuje Tonda Krejčí. Domácí byli velkým favoritem a tím i konečným vítězem. Rozhodující náskok domácí získali 16ti bodovoou šňůrou od 12 minuty. Druhý poločas již Šumavan nestačil a prohrál jej rozdílem 40 bodů ..., že by vzpomínka na poslední výkend?

"NÁHLÁ SMRT" ŠUMAVANU
SLOVAN J.HRADEC - ŠUMAVAN VIMPERK 70:50 (53:31)

I zde v tomto utkání se nepředpokládalo, že by Šumavan po posledních výkonech myslel na lepší výsledek. Přesto s konečným výsledkem spokojenost, ne však s hrou. První půle jasně vyzněla pro domácí, když hosté se střelecky začali chytat až od 10 minuty (do té doby dali jen 8 bodů!!). Kuriozitou zůstává, že ve druhém poločase se domácí přizpůsobili pasivní hře Šumavanu a nastříleli pouze 23 bodů proti 19 Šumavanu. Utkání skončilo v 11.minutě druhé půle pro nedostatečný počet hráčů Šumavanu ... ti totiž přijeli pouze s 5ti hráči.
Střelci: Černý 11(3), Čech 11, Heřta 11, Kotlán 9(1), Komrska 8.

DALŠÍ PROHRA
ŠUMAVAN VIMPERK - SPARTAK PELHŘIMOV 77:97 (40:51)

Opět špatný začátek domácích (pokolikáté již...). V 6.minutě byl stav 0:18?? Teprve potom začal Šumavan nebojácně střílet (v 11.minutě i 3 trojky za sebou), ale zvrat v utkání to však nepřineslo. Spartak byl lepší a zaslouženě vyhrál. Na hře domácích je znát již delší neúčast Sterna, což se projevuje v samotném systému hry. Bylo to poslední utkání první části soutěže, která pro domácí letos dopadla neslavně. Doma nevyhráli ani jeden zápas a z venku vozili vysoké porážky.
Střelci: Krejčí 27(3), Černý 20(4), Kudláč 14, Heřta 4, Kotlán 3, Předota 3, Komrska 2, Čech 2, Tlsutý 2.

VÝPRODEJ POKRAČUJE
ŠUMAVAN VIMPERK - LOKOMOTIVA TÁBOR 75:84 (35:34)

Po dlouhé době opět docela dobrý výkon i když nakonec vyhráli hosté. Začátek odvetných zápasů se tedy vydařil ... snad se konečně zapomělo na sérii porážek z první části. Po vyhraném prvním poločase rozhodlo zaváhání mezi 5-7 minutou II.půle, kdy hosté získali 14 bodový náskok, kterř byl pro konečný výsledek rozhodující.
Střelci: Černý 23(4), Krejčí 22(5), Kotlán 7(1), Předota 7, Heřta 7, Kudláč 5, Komrska 4.

K MODRAVÝM VÝŠINÁM
ŠUMAVAN VIMPERK - JISKRA BECHYNĚ 80:71 (37:39)

Po dlouhé době opět vítězství a to s vědomím, že Šumavan ztratil Pepíka Sterna, který se odstěhoval do Prachatic. O vítězství Šumavan rozhodl v nástupu do druhého poločasu, kdy během pěti minut obrátil skóre ve svůj prospěch a utkání taktickým výkonem dovedl do vítězného konce, i když se ještě hostům podařilo v 11.minutě srovnat na 57:57. O minutu později byli vyloučeni Trnka z Bechyně a náš Toník pro vzájemné napadení.
Střelci: Krejčí 20(2), Komrska 13, Černý 12(4), Kudláč 10, Předota 8, Kotlán 7, Heřta 6, Moulík 4.

VYKROČENÍ DO NOVÉHO ROKU
ČZ STRAKONICE - ŠUMAVAN VIMPERK 111:72 (54:40)

I když "Zbrojovka" povinně vyhrála, nepředvedla nic velkého na dosavadní postavení v tabulce. Šumavan překvapil v I.poločase a to zejména Libor, kterému do koše padalo i nemožné. V závěru Šumavan nestačil se silami a tak skóre narostlo v jeho neprospěch. Přesto s výsledkem spokojenost a částečně i s hrou.
Svoji premiéru si odbyl i Radek Lehečka ... a Petr Komrska se opět vrátil na své místo pivotmana. Jinak po odmlce začal druhou část kauřčovat opět Venca Kalous .. (do kdy?)
Střelci: Kudláč 26, Černý 14(2), Komrska 13, Krejčí 6, Předota 6, Kotlán 4, Kalous 2, Čech 1.

TO ČEKAL MÁLOKDO!
SPARTAK KAPLICE - ŠUMAVAN VIMPERK 72:75 (30:33)

To nikdo nečekal, že by Šumavan přivezl body z Kaplice. Perfektní výkon a zasloužené vítězství. Tentokrát zahráli všichni víc než zodpovědně a připravili tak Kaplici zklamání. Odveta se podařila. Kaplice začala dobře a do 1é.minuty neustále vedla. Závěr poločasu však patřil hostům. Druhý poločas začal trojkovou exhibicí Mirka Černého a výbornou hrou Libora Kudláče pod košem. V í.minutě vedl Šumavan již 56:41. Domácí se však nevzdali a podařilo se jim dvě minuty před koncem ještě otočit na 70:69, aby v poslední minutě Láďa Předota s Mirkem Černým pojistili zasloužené vítězství.
Střelci: Kudláč 21, Černý 16(4), Komrska 14, Kotlán 8, Krejčí 8, Heřta 4, Předota 2, Moulík 2.

VELKÝ DEN
JIP VĚTŘNÍ - ŠUMAVAN VIMPERK 68:77 (30:47)

Opět perfektní výkon a zasloužené vítězství. Zejména první půle byla výborná, když v 16.minutě vedl Šumavan již 44:22! Rychlá hra, výtečná střelba, brejky a 4 trojky Mirka a 1 Tondy úplně dezorientovali domácí. Škoda, že potom Šumavan polevil a nechal domácí snížit. Druhý poločas již hrál Šumavan takticky na vítězství. Těmito překvapivými výsledky a zejména dobrou hrou se otevřela Šumavanu cesta hrát o lepší umístění než je konec tabulky.
Střelci: Komrska 20, Krejčí 18(4),Černý 16(4), Předota 9, Kudláč 8, Kotlán 6.

ŠKOLITEL NA ÚROVNI
ŠUMAVAN VIMPERK - 78:106 (36:58)

Utkání vyhrálo lepší mužstvo, i když ne tak snadno jako na podzim. Domácí se snažili, ale rozehrávka hostů byla moc a moc silná. Písek má letos velice silný tým, kerý jistě bude hrát o čelo tabulky. V 7.minutě dvěma trjkami Tondy se podařilo snížit na 13:14, ale to bylo vše. Hronek z mužstva hostí kraloval na rozehrávce a střílel koš za košem. Přesto s výkonem Šumavanu může být spokojenost.
Střelci: Komrska 22, Kudláč 21, Černý 11(2), Krejčí 10(3), Kotlán 10(1), Heřta 4.

BYLO TO SPIKNUTÍ?
ŠUMAVAN VIMPERK - VTJ Č.BUDĚJOVICE "B" 57:116 (33:62)

Šumavan na vojáky opět nestačil. Ti zde hráli se třemi pendly. Vítězství vojáků bylo naprosto zasloužené. Domácí nezopakovali svůj výkon z utkání s Pískem. Hosté byli pro domácí příliš rychlí.
Střelci: Komrska 15, Krejčí 13, Černý 11(3), Kudláč 7, Tlustý 6, Moulík 5.

VÝSLEDEK PLATÍ
ŠUMAVAN VIMPERK - KIN Č.BUDĚJOVICE 51:91 (27:43)

Šumavan opět na KIN nezahrál dobře a zaslouženě odešel poražen. KIN byl po celé utkání lepším mužstvem, mohl vystřídat celou lavičku, aniž to bylo na výsledku znát. Šumavanu nešla střelba, chyběla odvaha a trocha zdravého riskování. To nakonec jednoznačně rozhodlo ve prospěch KINu
Střelci: Černý 12(2), Heřta 10, Komrska 10, Kudláč 8, Předota 7, Čech 4.

ŠPATNĚ SE PODEPSALI
ŠUMAVAN VIMPERK - SLOVAN J.HRADEC 55:113 (28:47)

Jen případné vítězství mohlo Šumavanu zajistit účast ve skupině o 5. až 8.místo v nadstavbové části. To byla jen teorie a praxi ukazuje výsledek. Domácí zklamali po celé čáře a od samého začátku byl pánem na hřišti Slovan. ŚUmavanu nešlo nic a po skvělém začátku odvetných zápasů se opět začínají oběvovat staré chyby.
Střelci: Komrska 20, Černý 17(5), Kudláč 5, Stern 4, Heřta 3, Krejčí 3, Předota 2, Moulík 1.

BYLO TO SPRAVEDLIVÉ
SPARTAK PELHŘIMOV - ŠUMAVAN VIMPERK 86:70 (54:32)

Jen případné vítězství dávalo Šumavanu naději stejně jako při utkání s Hradcem. Domácí nám ji však vzali hned od začátku. Teprve šňůrou od 6.minuty II.půle Šumavan snížil na přijatelný výsledek. Nezklamal, ale ani nenadchl. Tímto se umístil na 10. místě a bude hrát o 9.-11.místo v celkové soutěži.
Střelci: Krejčí 26(2), Černý 19(5), Komrska 11, Předota 10, Heřta 4.

Tabulka ročníku 1987/88 po základní části
1. ČZ Strakonice 19 1 2057:1473 39 b.
2. VTJ Č.Budějovice B 18 2 1883:1149 38 b.
3. Jitex Písek 16 4 1864:1545 36 b.
4. KIN České Budějovice 11 9 1737:1456 31 b.
5. Spartak Pelhřimov 11 9 1499:1522 31 b.
6. Lokomotiva Tábor 11 9 1618:1644 31 b.
7. Slovan J.Hradec 9 11 1632:1481 29 b.
8. Spartak Kaplice 5 15 1559:1920 25 b.
9. JIP Větřní 5 15 1311:1647 25 b.
10. Šumavan Vimperk 4 16 1332:1937 24 b.
11. Jiskra Bechyně 1 19 1305:2014 21 b.

Hodnocení jednotlivců zápasy body
Jaromír Černý, ing. 19 261 b. (58 trojek)

PŘÁTELÁČEK
ŠUMAVAN VIMPERK - SLAVOJ ZBRASLAV 84:80 (28:26, 41:48, 56:62)

6.ledna 1987 jsme sehráli jedno přátelské utkání s celkem Slavoj Zbraslav, se kterým jsme hráli již loni. Toto utkání bylo sehráno na 4x12 minut (jako v NBA) a mělo ryze přípravný charakter. To bylo znát na výkonu některých jednotlivců. Jinak soupeř - též soubor starších pánů.
Střelci: Krejčí 20(4), Komrska 19, Černý 11(2), Čech 8, Lehečka 8(2), Předota 8, Tlustý 3, Kudláč 3, Bejček 2, Procházka 2.

NADSTAVBOVÁ ČÁST 1988/89
zápasy o 9.-11.místo

VE VOLNĚJŠÍM TEMPU
ŠUMAVAN VIMPERK - JIP VĚTŘNÍ 65:61 (26:39)

Utrápené vítězství. Hosté přijeli pouze v pěti lidech a jen s Kottem a Belánem. Domácí byli kompletní a bez potřebné šťávy. Teprve v závěru, kdy hostům došli síly, domácí výsledek obrátili. Ve II.poločasu vedli hosté ve 13.minutě 43:53. Špatný výkon Šumavanu, i taktika a konečný výsledek.
Střelci: Černý 17(3), Předota 15, Kotlán 14, Komrska 9, Krejčí 6, Heřta 4.

OD POČÁTKU NAPLNO
JISKRA BECHYNĚ - ŠUMAVAN VIMPERK 82:90 (31:49)

Tentokrát dobrý výkon Šumavanu, který neustále vedl. Zejména začátek utkání mu vyšel. V 17.minutě byl stav 24:45. Třetí vítězství nad Jiskrou v letošním roce. Toto vítězství dává možnost skončit celkově na 9.místě v letošním ročníku.
Střelci: Krejčí 22(3), Předota 18(1), Černý 15(1), Kotlán 11, Komrska 10, Kudláč 4, Heřta 4, Moulík 4, Lehečka 2.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE VÍTĚZSTVÍ
ŠUMAVAN VIMPERK - JISKRA BECHYNĚ 75:62 (36:26)

Povinné vítězství. Šumavan opět začal dobře, zejména do 15.minuty předváděl pěkný výkon. Snadno a dosti vedl - 33:12. Potom poleveil, začal střídat celou lavičku, ale přesto zápas dovedl do vítězného konce.
Střelci: Černý 27(5), Kotlán 10, Komrska 9, Předota 8, Kudláč 5, Lehečka 5, Krejčí 4, Tlustý 4, Čech 3.

BASKETBAL SI VYBÍRÁ
JIP VĚTŘNÍ - ŠUMAVAN VIMPERK 92:70 (47:38)

Rozhodující zápas o 9.příčku tabulky. JIP rovněž dvakrát porazil Bechyni, takže vzhledem k pomocným bodům ze základní části soutěže rozhodovalo jen a jen vítězství. Šumavan přijel více jak kompletní, tedy i s Pepíkem Sternem, ale bez Ládi Předoty a Tondy. První poločas byl velikou bitvou, zpočátku vedl Šumavan, potom převzal taktovku JIP a to zásluhou výborně hrajícího Beláně. Druhý poločas Šumavan špatně střídal, takže zvrat v utkání nepřivodil. Citelně chyběl tonda na rozehrávce, který dal přednost fotbalu. Výsledek tak stanovil i konečné pořadí o závěr tabulky.
Střelci: Čech 15, Černý 11(3), Komrska 9, Stern 8, Kotlán 7(1), Heřta 6, Kudláč 6, Moulík 4, Tlustý 2, Kalous 2.

Konečná tabulka ročníku 1987/1988
O 1. až 4. místo:
1. VTJ Č.Budějovice B 5 1 520:330 13 b. (+2)
2. ČZ Strakonice 4 2 513:436 13 b. (+3)
3. Jitex Písek 3 3 411:463 10 b. (+1)
4. Spartak Pelhřimov 0 6 325:540 6 b. (0)
O 5. až 8. místo:
5. KIN České Budějovice 6 0 522:439 15 b. (+3)
6. Lokomotiva Tábor 4 2 497:453 12 b. (+2)
7. Slovan J.Hradec 2 4 505:500 9 b. (+1)
8. Spartak Kaplice 0 6 436:568 6 b. (0)
O 9. až 11. místo:
9. JIP Větřní 3 1 328:277 9 b. (+2)
10. Šumavan Vimperk 3 1 300:297 8 b. (+1)

Hodnocení sezóny:

Šumavan nezačal letos soutěž nejhůře, neboť vcelku dobře zahrál proti Strakonicím - velkému favoritu soutěže a přivezl oba body z Bechyně. Mezitím bylo však již jasné, že Pepík Sternů zůstává v Prachaticích, kde dostal byt a tak se budeme muset obejít bez jeho účasti jak na trénincích tak i při zápasech. Tím padla i koncepce postavená na jeho hře a výšce. Jaké oslabení to znamenalo, to ukázaly následující zápasy, kdy Šumavan prohrával i stýmy, které v minulosti porážel. Koncem roku se tak vrátil pod koš Petr Komrska a přestal i koučovat - to převzal Vašek Kalous. Odvetný zápas ve Strakonicích pak ukázal, že to s vimperským basketem nemusí být nejhorší. Šumavan potom porazil doma Bechyni a přivezl body i z Kaplice a Větřní. Tím se otevřela i cesta k 7. či 8. příčce po základní části. Právě proto byl na rozhodující zápasy pozván i Pepík Stern, který ochotně přijel. Přistoupilo se na starou koncepci hry - Pepík však bez tréninku nebyl to co v minulosti a výsledkem byla jednoznačná prohra doma a účast v bojích o 9. až 11.místo.
V nadstavbové části i přes úvodní těžkosti v zápase doma s JIP Větřní Šumavan uspěl v obou zápasech s Jiskrou Bechyně, takže se očekával boj o 9.místo s JIP Větřní na jeho půdě. Šumavan vyjel do Větřní ve velkém počtu, opět s Pepou Sternem, ale bez Tondy a Ládi, a přesvědčivě tam prohrál a obsadil konečné 10.místo.
V sezóně došlo k několika kvalitativním změnám a to např. nejlepším střelcem se stal Mirek Černý, hodně se zlepšil Libor Kudláč (v některých záasech nastřílel 20-26 bodů), na konci hrál velmi dobře i Milan Čechů a na špic nejleších střelců opět vyšplahal Petr Komrska. Výkonostně dolů šel Venca Kalous (víc koučoval), výkyvy měl i Láďa Předota a lepší výkonnost se čekala i od Honzy Heřtů. Radek Lehečků byl v prvních utkáních dosti nervózní a nepředvedl to co umí na trénincích. Pepík Stern tím, že netrénoval a nehrál plno zápasů z výkonnosti ubral, zejména z pohybu. Honza Moulík zářil tzv. "amerikami" a snahou pomoci mužstvu nejenom hrou, ale i dobrou náladou a vtipem.
Tradičně byly konány schůze oddílu s manželkami. Vzhledem k tomu, že těmto se naše schůzky zdály po tolika letech nudné, začaly se scházet sami ... a to někdy s problémy. Jak dlouho jim to vydrží zatím nevíme, ale držíme jim palce, (že jo Petře Komrsko). A co dál? ..... Chceme se zúčastnit aktivně i příštího ročníku krajské soutěže. Přes léto odpočineme a v září 1989 nashledanou!!!